Přeskočit na hlavní obsah

Vinotéka prodávala vína, ale nikdy je nedodala. Dluží víc než 70 milionů dolarů.

Deset tisíc podvedených zákazníků

Vinotéka Premier Cru v kalifornském Berkeley prodávala futures na vína s příslibem zisku. Namísto toho podala před týdnem návrh na vlastní konkurz. Potvrdila, že dluží víc než 70 milionů USD, ale v aktivech drží jen 7 milionů USD. V návrhu uvedla téměř 1.000 jmen svých zákazníků, kterým dluží větší či menší množství vína nebo peněz, a odhaduje, že má mezi pěti- až desti tisíci věřiteli.
V podání uvedla, že po uhrazení administrativních nákladů "nebudou k dispozici žádné finanční prostředky pro nezajištěné věřitele," kterými jsou právě zákazníci.

Vidina zisku včasným nákupem vín

Již dříve vyplývalo na povrch, že majitel společnosti John Fox spustil pyramidovou hru. Minulý měsíc podalo nejméně 13 zákazníků žaloby v souhrnné výši více než 5 milionů USD. Všichni popisují stejné příběhy o nákupech vína jako futures, ale nikdy víno nezískali, vždy došlo jen na výmluvy a falešné sliby, že vína jsou již v přístavu, že je zrovna stávka ve Francii a podobně.
Před Vánocemi obchod na University Avenue zavřel a oznámil, že bude realizovat pouze online prodeje. Podle konkurzních dokumentů představují téměř všechna aktiva Premier Cru zásoby vína v hodnotě 6,8 milionů USD.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.