Přeskočit na hlavní obsah

Vinotéka prodávala vína, ale nikdy je nedodala. Dluží víc než 70 milionů dolarů.

Deset tisíc podvedených zákazníků

Vinotéka Premier Cru v kalifornském Berkeley prodávala futures na vína s příslibem zisku. Namísto toho podala před týdnem návrh na vlastní konkurz. Potvrdila, že dluží víc než 70 milionů USD, ale v aktivech drží jen 7 milionů USD. V návrhu uvedla téměř 1.000 jmen svých zákazníků, kterým dluží větší či menší množství vína nebo peněz, a odhaduje, že má mezi pěti- až desti tisíci věřiteli.
V podání uvedla, že po uhrazení administrativních nákladů "nebudou k dispozici žádné finanční prostředky pro nezajištěné věřitele," kterými jsou právě zákazníci.

Vidina zisku včasným nákupem vín

Již dříve vyplývalo na povrch, že majitel společnosti John Fox spustil pyramidovou hru. Minulý měsíc podalo nejméně 13 zákazníků žaloby v souhrnné výši více než 5 milionů USD. Všichni popisují stejné příběhy o nákupech vína jako futures, ale nikdy víno nezískali, vždy došlo jen na výmluvy a falešné sliby, že vína jsou již v přístavu, že je zrovna stávka ve Francii a podobně.
Před Vánocemi obchod na University Avenue zavřel a oznámil, že bude realizovat pouze online prodeje. Podle konkurzních dokumentů představují téměř všechna aktiva Premier Cru zásoby vína v hodnotě 6,8 milionů USD.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…