Přeskočit na hlavní obsah

Vinaři v kvasném procesu využívají technologii z ponorek

Přesné měření kvasného procesu

Při tradičním způsobu kvašení zjistíte, že kvasinky dělají něco co by neměly až za několik dní. Fermentační systém instalovaný v kalifornském vinařství Palmaz Vineyards v Napa upozorní zaměstnance na rizikové chování kvasinek dříve, než mohou ovlivnit víno a poškodit celý proces. 
Nový systém s názvem Fermentation Intelligence Logic Control System je v podstatě schopný sledovat víno na molekulární úrovni a poskytuje cenné informace, po jejichž vyhodnocení lze velmi přesně nastavit různou teplotu v různých částech fermentačních tanků.

Přesné vyhodnocení dat

Systém využívá technologii zvanou sonodenzitometrie, která díky sondám vibrujícím 10 krát za sekundu získává milióny datových bodů o hustotě kapaliny v každém tanku. Po vyhodnocení těchto údajů specializovaným softwarem jsou personálu k dipozici údaje o množství cukru i obsahu alkoholu a tím i míře fermentace. 
Tyto údaje se zobrazují na obrazovkách na kupoli vinařství jako čísla i jako grafy a tento starobylý proces ukazují v daleko větším detailu. A systém zaznamenává i to, který zaměstnanec ovlivnil které veličiny. 
Jak na svých stránkách uvádí samotné vinařství, je to dokonalý Big Brother.
Technologie byla vyvinutá pro použití na ponorkách, ale nyní se šíří i do dalších oblastí. 

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…