Přeskočit na hlavní obsah

Vinaři v kvasném procesu využívají technologii z ponorek

Přesné měření kvasného procesu

Při tradičním způsobu kvašení zjistíte, že kvasinky dělají něco co by neměly až za několik dní. Fermentační systém instalovaný v kalifornském vinařství Palmaz Vineyards v Napa upozorní zaměstnance na rizikové chování kvasinek dříve, než mohou ovlivnit víno a poškodit celý proces. 
Nový systém s názvem Fermentation Intelligence Logic Control System je v podstatě schopný sledovat víno na molekulární úrovni a poskytuje cenné informace, po jejichž vyhodnocení lze velmi přesně nastavit různou teplotu v různých částech fermentačních tanků.

Přesné vyhodnocení dat

Systém využívá technologii zvanou sonodenzitometrie, která díky sondám vibrujícím 10 krát za sekundu získává milióny datových bodů o hustotě kapaliny v každém tanku. Po vyhodnocení těchto údajů specializovaným softwarem jsou personálu k dipozici údaje o množství cukru i obsahu alkoholu a tím i míře fermentace. 
Tyto údaje se zobrazují na obrazovkách na kupoli vinařství jako čísla i jako grafy a tento starobylý proces ukazují v daleko větším detailu. A systém zaznamenává i to, který zaměstnanec ovlivnil které veličiny. 
Jak na svých stránkách uvádí samotné vinařství, je to dokonalý Big Brother.
Technologie byla vyvinutá pro použití na ponorkách, ale nyní se šíří i do dalších oblastí. 

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.