Přeskočit na hlavní obsah

Cognac roste a na exportu francouzských lihovin se podílí téměř 70%

Cognac celkově

Vloni se z Cognacu exportovalo 168,9 milionů lahví této brandy za 2,6 miliardy EUR, což představuje nárůst 8,5% podle objemu a 21,3% podle hodnoty. Silný růst vykázaly všechny oblasti exportu: Amerika, Asie i Evropa.
Předchozího rekordu podle hodnoty bylo dosaženo s tržbami 2,396 miliardami EUR v roce 2013, v roce 2014 byly tržby 2,127 miliard EUR. Export tak překonal hranici dvou miliard EUR pátým rokem za sebou.

Cognac podle regionů

Zóna volného severoamerického obchodu NAFTA zaznamenala nárůst prodejů o 13% podle objemu a o 39,2% podle hodnoty, čímž s 67,7 milionu lahví prodaných v roce 2015 potvrdila vedoucí postavení prodejů podle objemu
Asijský region, který zaznamenal horší výsledky v roce 2014, opět roste a oživení podle objemu znamená růst o více než 8% na 50,6 milionů lahví prodaných v jihovýchodní Asii, Číně a Japonsku.
Evropské dodávky vzrostly podle objemu o 0,6% na 39,8 milionů lahví a podle čisté hodnoty o 15,9%.
Nové trhy jako je Jižní Afrika nebo Austrálie rostou podle objemu (o 13,4%) i podle hodnoty (o 27,6%). Dohromady tak představují více než 10 milionů lahví, tedy asi 6% celkového exportu

Cognac se na vývozu francouzských lihovin podílí téměř 70%. Společně s Bordeaux víny a Champagne se podílejí na veškerém exportu vína a lihovin dvěma třetinami - v roce 2014 to znamenalo obrat ve výši 10,8 miliard EUR.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.