Přeskočit na hlavní obsah

Cognac roste a na exportu francouzských lihovin se podílí téměř 70%

Cognac celkově

Vloni se z Cognacu exportovalo 168,9 milionů lahví této brandy za 2,6 miliardy EUR, což představuje nárůst 8,5% podle objemu a 21,3% podle hodnoty. Silný růst vykázaly všechny oblasti exportu: Amerika, Asie i Evropa.
Předchozího rekordu podle hodnoty bylo dosaženo s tržbami 2,396 miliardami EUR v roce 2013, v roce 2014 byly tržby 2,127 miliard EUR. Export tak překonal hranici dvou miliard EUR pátým rokem za sebou.

Cognac podle regionů

Zóna volného severoamerického obchodu NAFTA zaznamenala nárůst prodejů o 13% podle objemu a o 39,2% podle hodnoty, čímž s 67,7 milionu lahví prodaných v roce 2015 potvrdila vedoucí postavení prodejů podle objemu
Asijský region, který zaznamenal horší výsledky v roce 2014, opět roste a oživení podle objemu znamená růst o více než 8% na 50,6 milionů lahví prodaných v jihovýchodní Asii, Číně a Japonsku.
Evropské dodávky vzrostly podle objemu o 0,6% na 39,8 milionů lahví a podle čisté hodnoty o 15,9%.
Nové trhy jako je Jižní Afrika nebo Austrálie rostou podle objemu (o 13,4%) i podle hodnoty (o 27,6%). Dohromady tak představují více než 10 milionů lahví, tedy asi 6% celkového exportu

Cognac se na vývozu francouzských lihovin podílí téměř 70%. Společně s Bordeaux víny a Champagne se podílejí na veškerém exportu vína a lihovin dvěma třetinami - v roce 2014 to znamenalo obrat ve výši 10,8 miliard EUR.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.