Přeskočit na hlavní obsah

Třetina sklizně Maison Etienne Guigal ukradená

Ukradené hrozny

V pátek ráno minulý týden se Philippe a Marcel Guigal rozhodli sklízet hrozny z vinic určených pro produkci Luminescence, vzácné kupáže Condrieu, která byla dosud vyrobená pouze v ročnících 1999 a 2003.
Ke svému překvapení však na místě zjistili, že jedna třetina hroznů je již bez jejich vědomí sklizena. "Někdo si vybral naše hrozny. Velmi to jak mě, tak mého otce zneklidnilo," řekl Philippe Guigal, výkonný ředitel Maison Etienne Guigal. Přitom 2015 byl v severní Rhôně dobrý ročník "nejlepší za mých padesát pět ročníků," potvrdil Marcel Guigal.

Ztráta 40.000 EUR

Philippe Guigal rovněž uvedl, že "2015 je pro Luminescence ideální ročník, vysycházní hroznů bylo velmi rychlé a jejich zdravotní stav je perfektní". Zbývající dvě třetiny vinice zůstaly v pořádku, takže navzdory krádeži bude cuvée Luminiscence ročníku 2015 možné vyrobit.
Luminiscence stojí přibližně 40 EUR za půllitrovou láhev a znamená to, že díky krádeži přišli Maison Etienne Guigal přibližně o 40.000 EUR za jedinou noc.
Policie krádež hroznů vyšetřuje.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.