Přeskočit na hlavní obsah

Port Wine Day: Budoucnost Porta a Doura

Letošní Port Wine Day

V Portu zorganizoval regulační orgán Instituto dos Vinhos do Douro e do Porto 10. září sympozium "Port Wine Day", které reflektovalo budoucnost portského vína a jeho místa na mezinárodním trhu. Na sympoziu, kterého se zúčastnil i Jean-Marie Aurand, generální ředitel OIV, se sešli mezinárodní marketingoví a komunikační odborníci spolu s producenty a pěstiteli z Porta. Po skončení následovala ochutnávka, ale sympozium o úloze portského vína a vína Douro v místním hospodářství pokračovalo i 11. září.

Budoucnost Porto a Douro

Douro je nejstarší vymezená a regulovaná vinařská oblast na světě, její počátky se datují rokem 1756. Portské lze ochutnat v asi 120 zemích na všech pěti kontinentech, což představuje značnou část portugalské vinařské ekonomiky.
V regionu produkujícím nejproslulejší likérová vína na světě je kolem 24.000 producentů, jejichž činnost tvaruje krajinu charakteristickými terasami, na jejichž břidličnatých plochách je 44.000 hektarů vinic, které byly v roce 2001 zapsány na seznam světového dědictví UNESCO.
Pochopitelnou snahou je také rozšiřování produkce tichých vín, jejichž podíl na celkové produkci regionu Douro postupně stoupá.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .