Přeskočit na hlavní obsah

Nejsevernější vinařství světa

Nejsevernější vinohrady

Kaarlo Nelimarkka, dynamický čtyřiasedmdesátiletý finský vinař, obhospodařuje podle svého přesvědčení nejsevernější vinice na světě. Ve svém vinařství Sundom Wine ve Vaasa pěstuje vinnou révu 400 km jižně od polárního kruhu.
Sníhe není nepřítel, naopak. Díky svým izolačním vlastnostem, chrání keře a brání jejich zamrznutí, když teplota v zimě klesne na -36 °. Starosti mu dělá slunce.
"Skutečným problémem jsou příliš krátká léta a příliš silný sluneční svit na jaře, díky kterému vypučí pupeny, i když půda je stále zmrzlá," konstatuje tento bývalý obecní úředník.

Vína Kaarla Nelimarkka

Na svém vinohradu pěstuje tisíc keřů odrůd Madeleine Angevine, Tramín červený, Solaris nebo Rondo, ze kterých vyprodukuje v dobrých letech 400 lahví bílého, růžového i červeného.
Hannu Hokka, amatérská vinařka, která obhospodařuje monopolní prodej alkoholických nápojů, je z jeho vín nadšená. "Víno je příjemné a dobře vyvážené, skvělé k salátům nebo rakům. Kdybych to nevěděla, nikdy bych nehádala, že jsou od malého finského producenta," říká.
Vzhledem k tomu, že Finsko není na seznamu vinařských regionů EU, nemůže Kaarlo Nelimarkka svá vína označovat jako vína a prodávat je ve státním monopolním obchodu. Proto kultivuje vinaření jako svého koníčka, pořádá prohlídky svých vinic a vinařství, které zakončuje degustací vlastních vín.

Dvacet let neúspěšných pokusů

Vinařit začal v polovině sedmdesátých let, kdy objednal první vinnou révu, Pinot Noir. "Prvních dvacet let jsem se jen učil, přečetl jsem všechny knihy a pečlivě jsem dodržoval všechny pokyny, ale pokaždé vše selhalo."
Díky vytrvalosti a mnoha pokusům a omylům už má vlastní metody, jak chránit vinice před chladem, jak díky speciálnímu řezu, tak díky hromadám kamenů, které si zachovávají teplo u kořenů vinic, aby je chránily před chladem a vlhkostí, i díky částečnému balení keřů do plastových fólií v zimě.

Finské slunce jako sluneční svit v Itálii

Díky dlouhým letním dnům, kdy slunce svítí až 20 hodin denně, vypočítal amatérský vinař, že i on dosahuje v průměru 30 dnů slunečního svitu jako mají vinice na jihu Itálie.
Ale i letos v létě mu příroda nabídla něco, co ostatní vinaři neměli. Zatímco jižní Evropu trápila vlna sucha a veder, Finsko zažívalo nejchladnější červen a červenec za posledních 50 let, s téměř každodenními dešti. Návrat slunce a tepla na konci léta mu však úrodu zachránily. Sklízet začne na počátku října, o něco později, než obvykle.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.