Přeskočit na hlavní obsah

Teplé počasí prospívá udržení zdravé révy v celé Francii

Horké počasí posledních týdnů

Neobvykle teplé počasí v červnu a červenci způsobuje rychlé zrání hroznů v celé Francii, proto mnohé regiony letos předpovídají brzký yačátek sklizně. Nicméně v této fázi je ještě brzy přesně předpovídat očekávané množství a kvalitu nadcházející sklizně. Vinice ve většině regionů jsou zdravé a suché počasí posledních několika týdnů významně snižuje riziko vzniku onemocnění. V mnoha zejména jižních regionech nyní pozorně sledují účinky tepla a sucha.

Hérault 

V Hérault, jedné z největších francouzských vinorodných oblastí, kde byla naměřena teplota ve stínu 35°C, vydali varování o možném omezení využívání vodních zdrojů v případě pokračujícího sucha.

Gironde

Naopak i v Gironde zaznamenali, že některé oblasti se suchou půdou vykazují známky poškození horkem, což zpomaluje proces zrání, ale obecně stále platí prognóza kvalitní a hojné úrody. A i zde může letošní sklizeň začít o něco dříve, pokud nenastanou žádné velké výkyvy počasím.

Rhôna

Podobný scénář je pozorován v údolí Rhôny, kde odhadují začátek sklizně o něco dříve, než v předchozím roce. V apelaci Tavel se předpokládá možný začátek sklizně již v prvním zářijovém týdnu.

Burgundsko

I v Burgundsku pozorují rychlý růst hroznů v posledních týdnech. Prozatímní předpovědi očekávají letošní sklizeň na stejné úrovni, jako sklizně 2011, 2007 a 2003 a současně se zdá, že letošek bude jednou z nejčasnějších sklizní v Burgundsku.

Beaujolais

V blízkém Beaujolais se vinaři letos připravuje na méně bohatou sklizeň - zejména v apelaci Beaujolais-villages - z důvodu horkého počasí během kvetení.

Je zřejmé, že meteorologické podmínky v následujících dnech a týdnech budou mít zásadní význam a odhad blížící se sklizně bude jasnější.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.