Přeskočit na hlavní obsah

Teplé počasí prospívá udržení zdravé révy v celé Francii

Horké počasí posledních týdnů

Neobvykle teplé počasí v červnu a červenci způsobuje rychlé zrání hroznů v celé Francii, proto mnohé regiony letos předpovídají brzký yačátek sklizně. Nicméně v této fázi je ještě brzy přesně předpovídat očekávané množství a kvalitu nadcházející sklizně. Vinice ve většině regionů jsou zdravé a suché počasí posledních několika týdnů významně snižuje riziko vzniku onemocnění. V mnoha zejména jižních regionech nyní pozorně sledují účinky tepla a sucha.

Hérault 

V Hérault, jedné z největších francouzských vinorodných oblastí, kde byla naměřena teplota ve stínu 35°C, vydali varování o možném omezení využívání vodních zdrojů v případě pokračujícího sucha.

Gironde

Naopak i v Gironde zaznamenali, že některé oblasti se suchou půdou vykazují známky poškození horkem, což zpomaluje proces zrání, ale obecně stále platí prognóza kvalitní a hojné úrody. A i zde může letošní sklizeň začít o něco dříve, pokud nenastanou žádné velké výkyvy počasím.

Rhôna

Podobný scénář je pozorován v údolí Rhôny, kde odhadují začátek sklizně o něco dříve, než v předchozím roce. V apelaci Tavel se předpokládá možný začátek sklizně již v prvním zářijovém týdnu.

Burgundsko

I v Burgundsku pozorují rychlý růst hroznů v posledních týdnech. Prozatímní předpovědi očekávají letošní sklizeň na stejné úrovni, jako sklizně 2011, 2007 a 2003 a současně se zdá, že letošek bude jednou z nejčasnějších sklizní v Burgundsku.

Beaujolais

V blízkém Beaujolais se vinaři letos připravuje na méně bohatou sklizeň - zejména v apelaci Beaujolais-villages - z důvodu horkého počasí během kvetení.

Je zřejmé, že meteorologické podmínky v následujících dnech a týdnech budou mít zásadní význam a odhad blížící se sklizně bude jasnější.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.