Přeskočit na hlavní obsah

Platíte poplatek za víno na vinném lístku?

Australský sommelier David Clarke, provozující se svou ženou v Jižní Africe obchod s vínem Ex Animo Wine, popsal na začátku roku svou zkušenost s prodejem vín do restaurací.
Je žádán o poplatek 6 500 ZAR (470 €) za zařazení nabízeného vína na vinný lístek restaurace. Za jednu lahev. Za rok. Bez garance dalšího odběru.
Hosté netuší, že nepijí víno, které se snoubí s nabízenými jídly, bylo vybráno pro svou osobitost, pochází ze skvělých poloh, je unikátní v chuti, ale víno, které vybral majitel restaurace pro jeho ekonomickou výhodnost.
Vinné lístky různých restaurací se tak navzájem silně podobají a přednost v nich dostává fádní produkce silných producentů.
Nyní se objevila další jména, poukazující na tutéž praxi: Madame Zingara Group (provozující Cafe Paradiso, Manhattan, Cafe Mozart a mnoho dalších) prý účtuje 8 000 ZAR (580 €) za víno a roční zalistování a The City Grill (Meloncino, The Greek Fisherman v Kapském Městě) za rok 2014 dokonce přes 13 000 ZAR (940 €).
Před praxí známou ze supermarketů, vedoucí ke zprůměrované nabídce, neutečete ani při návštěvě restaurace.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .