Přeskočit na hlavní obsah

Platíte poplatek za víno na vinném lístku?

Australský sommelier David Clarke, provozující se svou ženou v Jižní Africe obchod s vínem Ex Animo Wine, popsal na začátku roku svou zkušenost s prodejem vín do restaurací.
Je žádán o poplatek 6 500 ZAR (470 €) za zařazení nabízeného vína na vinný lístek restaurace. Za jednu lahev. Za rok. Bez garance dalšího odběru.
Hosté netuší, že nepijí víno, které se snoubí s nabízenými jídly, bylo vybráno pro svou osobitost, pochází ze skvělých poloh, je unikátní v chuti, ale víno, které vybral majitel restaurace pro jeho ekonomickou výhodnost.
Vinné lístky různých restaurací se tak navzájem silně podobají a přednost v nich dostává fádní produkce silných producentů.
Nyní se objevila další jména, poukazující na tutéž praxi: Madame Zingara Group (provozující Cafe Paradiso, Manhattan, Cafe Mozart a mnoho dalších) prý účtuje 8 000 ZAR (580 €) za víno a roční zalistování a The City Grill (Meloncino, The Greek Fisherman v Kapském Městě) za rok 2014 dokonce přes 13 000 ZAR (940 €).
Před praxí známou ze supermarketů, vedoucí ke zprůměrované nabídce, neutečete ani při návštěvě restaurace.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…