Oproti loňským 311 vzorkům z 19 zemí se letošní Vino Ljubljana, nejstarší soutěže na světě, zúčastnilo 358 soutěžících vín od vinařů z 21 zemí včetně Japonska, Uruguaye, Nového Zélandu či Argentiny.
40 hodnotitelů z 11 zemí rozhodlo ve dnech 29. až 31. května o těchto vítězích:
Kategorie Světová vína
Bílá suchá vína
Chardonnay Bagueri, 2011
Vinska klet Goriška Brda, Slovinsko
Růžová vína
Cabernet Sauvignon Rosé, 2014
Víno Mrva & Stanko, Slovensko
Červená suchá vína
Otazu Premium Cuvée, 2011
Bodega Otazu, Španělsko
Šumivá vína
Penina Kappelman ZGP, 2006
Vinska klet Frelih, Slovinsko
Přírodně sladká vína
Modra Frankinja Sušeno grozdje, 2010
Vinska Klet Prus – Jožef Prus, Slovinsko
Kategorie Slovinská vína
Steyer Vaneja Dišeči Traminec, 2007
Steyer Vina, Slovinsko
Tsukamoto Trophy
Otazu Premium Cuvée, 2011
Bodega Otazu, Španělsko
Vinofed Trophy
Cabernet Sauvignon Bagueri, 2011
Vinska klet Goriška Brda, Slovinsko
Šampioni slovinských odrůd
Chardonnay
Chardonnay Bagueri, 2011
Vinska klet Goriška Brda, Slovinsko
Refošk
Refošk Kocinski, 2011
Steras, Slovinsko
Šampioni slovinských vinařských oblastí
Štajerska Slovenija
Steyer Vaneja Dišeči Traminec, 2007
Steyer Vina
Goriška Brda
Pikolit, 2011
Pikolit, 2011
Vinska Klet Goriška Brda
Národní šampioni
Slovinsko
Steyer Vaneja Dišeči Traminec, 2007
Steyer Vina
Chorvatsko
Graševina - Ledeno vino, 2012
Podrumarstvo i vinogradarstvo Cmrečnjak
Rakousko
Praittenbrunn, 2011
Weingut Scheiblhofer
Makedonie
Cabernet Sauvignon, 2012
Stobi Winery
Slovensko
Cabernet Sauvignon Ľadové víno, 2011
Château Belá
Rumunsko
Feteasca Alba, 2014
Compania Cotnari
V hodnotitelských komisích zasedali i Josef Valihrach, Fedor Málik nebo Ruth Anselman.
Národní šampioni
Slovinsko
Steyer Vaneja Dišeči Traminec, 2007
Steyer Vina
Chorvatsko
Graševina - Ledeno vino, 2012
Podrumarstvo i vinogradarstvo Cmrečnjak
Rakousko
Praittenbrunn, 2011
Weingut Scheiblhofer
Makedonie
Cabernet Sauvignon, 2012
Stobi Winery
Slovensko
Cabernet Sauvignon Ľadové víno, 2011
Château Belá
Rumunsko
Feteasca Alba, 2014
Compania Cotnari
V hodnotitelských komisích zasedali i Josef Valihrach, Fedor Málik nebo Ruth Anselman.